kalap1Kalap, vagy nem kalap (a 21.században) ez itt a kérdés! Melyik legyen az első, alap darab? 

Mint az öltözködés többi témájában, több száz apró részletet kell feltérképezni ebben is, leásni a gyökerekig, hogy megértsük a lét mikéntjét. Nyugalom, nem ez az a hely ahol ásunk. Viszont azt meg kell néznünk milyen fa alatt állunk, mert bikk makkból nem lesz baracklekvár.

Kezdjük: Szereted a fajtát?

Hogyan döntsd el, milyet válassz?

Kalapot szeretnél-e egyáltalán?

Mire figyelj nagyon és honnan szerezd be?

 

Boater, Homburg, Fedora, Panama, Derby, Cowboy, Horgász, Gábor, Cilinder, Surda, Popeye, Nyírségi, Sofőr Ifor, Cappy, Katonai, Baseball, Svájci, Schmidt, Usanka, Golf vagy Sherlock Holmes? Mindegyiknek megvan a maga helye (nem földrajzira gondolok) és tradicionálisan nézve viselésének ideje.

Az első részben kezdjük a leg unalmasabb darab, a Kalap vesézésével.

kalap3Kezdő kalapozók véssék az emlékezetükbe ezt a szót: Fedora.kalap2

1920-1940- ig a legnépszerűbb kalapfajta volt. Nyúlszőrből készült, karimáját az elején lehajtották, bemélyedés volt az oldalán és tetején. Színe fekete, szürke, barna, zöld, fehér, körbefutó színben illeszkedő kalapszalaggal.

Sokoldalúan hordható, bármennyire is hihetetlen. Erre két példa: Indiana Jones és Michael Jackson. Szemed előtt már ott is a kép? Helyes!

A leghasznosabb darabod lesz, mert lehet alkalmi, félig formális, az időjárás pedig hideg, meleg, száraz vagy nedves, teljesen mindegy, magas vagy benne ez a lényeg. Egy jó szín, a tökéletes méretés mehet hozzá a bőrdzseki, farmer, terepnadrág, bármi. Mi ez ha nem stílus? 

Homburg: Ez a másik megjegyzendő típus, immáron haladóknak. Ez már az abszolút formális kategória, tekintélyt közvetítő változata. Anyaga merev nemez, magyarul gyapjú, teteje közepén horpadás fut végig, kalapszalag övezi. Karima keskeny, felpöndörödő. Al Pacino és a Keresztapa a legesszenciálisabb példája.

Hogyan válaszd ki a megfelelőt?

Először is tisztában kell lenned vele mekkora (körméretben és a tested arányaihoz képest is) és milyen formájú a fejed. Bár még így is nehéz lehet választani. Alapszabály: szögletes állhoz szögletes tetejűt, csúcsos állhoz csúcsos formájút. Rövid nyakhoz keskenyebb karima, hosszú nyakhoz széles karima illik. Bár a legcélravezetőbb: próbálni – próbálni – próbálni. Akinek szerencséje van, annak él még a közelében kalapos mester! 

Beszerzés: Ez egy kényes kérdés. Bevásárló központokban lehet kapni. Viszont ezt a megoldást a leg kevésbé sem javaslom nem csak az eladói személyzet hozzá(nem)értése miatt. Egy kalap stílust képvisel, a múlt egy szeletét ötvözi a mával, a leg férfiasabb ruházati kiegészítő. Nem készülhet akármiből, nem lehet bármilyen színű (mintákat felejtsd el).

Szerény Javaslatom a vásárlás kivitelezéséhez, elsődlegesen egy mester, ha ez ugrott, akkor a használt ruha üzletek, nagyszülők padlása, bolhapiac. Minél korában készült egy darab,(ezt hívjuk ma vintage-nak) annál elnyűhetetlenebb, nagyon jól bírja a tisztítást is. A tömegtermelés kezdetétől egyre csak romlott a minősége a kalapoknak. Így bátran mondhatom, hogy minél régebbi, vagy kézműves keze által készült, annál biztosabb a hatás. Amúgy is a kedvenc fejfedőnk lesz, amit többször meg fogunk siratni ha nem szolgál ki életünk végéig.

Tettre fel, nem az első szembe jövőt vesszük, hanem hagyjuk, hogy a kalap utánunk jöjjön!

Még mindig unalmasnak gondolod a kalapot? Neked melyik a kedvenced? Segíts másoknak is véleményeddel!

Végül álljon itt egy példa az arányokról Justin Timberlake felhasználásával:

kalapkalapkalap

Kell mondanom melyik a legjobb?

Share This