sal3

A sál, eredendően 70 cm hosszú, 10 cm széles puha, a nyakat körülölelő téglalap alakú ruhadarab.

 

Az utóbbi években kezd visszakúszni a férfi ruhatárba, viszont még mindig nem tanulták meg sokan, hogyan is kell helyesen viselni. Akik nem hordják, azt mondják, nőies.
 Itt és most oszlassuk el a tévhitet, a sál, nem csak a nőké!
Kis történelem:
A sál sokkal ősibb darabja a férfi ruhatárnak, mint a pantalló /nadrág/. Láttad már a kínai agyag hadsereget? Na mi van a nyakuk körül?
Az első kínai császár Quin Shi Huang hadseregében az i.e. 3. századtól használták. A sál volt az első, rang jelzésére használt katonai „jelvény”. Ugyanezt alkalmazták a horvát hadseregben is. XIV. Lajos uralkodásának idején mi volt minden férfi nyaka köré tekerve? Nézz meg néhány korabeli festményt. Ezek után már nem volt megállás, elterjedt szerte Európában.

Praktikus darab lévén a háborúk idején is nélkülözhetetlen volt, sőt, a pilóták ikonikus ruhadarabja lett. A sál rangot jelölt. Ennek utóda a ma hordott üzleti nyakkendő, ami szintén rangot hivatott sugallni. Szmokinghoz, frakkhoz ma is hordják a fehér selyem sálat, de már csak nagyon formális eseményeken.

Ennek kapcsán gondolhatunk a kézilabda vagy foci klubok „felségjelzéses” sáljaira, amiknek „A” csoportba tartozás jelzése a feladata, nema nyak melegítése.

Nőies mi?

 Térjünk vissza, mire való a sál? Triviális válasz, hogy védje a nyakunkat. Télen gyapjúból ,hogy melegen tartsa, nyáron lenből, hogy hűtse / szaharában is ezt hordták a légiók, okkal/.

A lenvászonról már sokan elfelejtették mennyire kellemes nyári viselet, de erről, majd a következ őszezon előtt bővebben.

A nyakkendő hernyóselyemből, a sál kasmírból készül a legelegánsabb férfi öltözékekhez.

A nem túl harsány, finom színek lágyítják a felöltők komorságát, de arra nagyon figyelni kell, hogy jól álljon az arcbőr és a nyakkendő színéhez, magyarul, ne sápasszon.

sal1sal2

Technikai részletek:

A sál hosszúsága attól függ, milyen magasak vagyunk és nem attól, milyen évszak van. Átlag magassághoz elég a 60 cm, magasaknak legalább 70cm. Szélessége, vagyis keskenysége 7-17 cm közt maradjon. A méretekkel senki sem szokott foglalkozni, ezért néznek ki ormótlanul a vastag, széles sálaktól. Anyagát az évszak határozza meg, hideg idők beálltával jöhetnek a „szőrös” felületek.

Figyeljünk a színekre, mintákra, mert akkora a választék belőlük, hogy könnyen beleválaszthatunk egy nőiesbe. De ha a cél ez, ne olvasd tovább.

 

Az olcsóbb sálak felületükben szín nyomottak, a hátoldalukon nem látszik a minta. Ezt a megoldást poláron alkalmazzák a leggyakrabban. Nem csúnya, de nem is értékes!

Színben kerüljük a mobilszolgáltatókét, a Lamborgini – sárgát,Hello Kitty – rózsaszínt…
sál

 

Virágminták, állatminták, fém szálak, strasszok, gyöngyök…öhömm inkább nézzük, ne hordjuk!

Vastag kézi kötésű sem legyen, a kis méretű tűvel kötött is meggondolandó, határeset.

Ne legyen sem áltátszó, sem áttetsző, remélem nem kell megmagyaráznom miért.

Ha rojtos, a szálak a sál színével megegyezőek legyenek, a bolyt, vagy pom-pom erősen kerülendő.

 

És az ég szerelmére, figyeljünk a méretekre! 

Okosak lettünk elméletben, nézzük a gyakorlatot.

 

Hogyan kössünk sátat?

Ennek megoldására rengeteg okosságot olvastam, de a legfontosabbat mindenhol kihagyják, vagyis azt, hogy legyen LAZA…a többi nem fontos, mert ha az előbbi szempontokat figyelembe vetted, azt csinálsz nyakad körül a sállal amit akarsz. Ehhez nyújthat segítséget a képhalmaz:

sál

 

Van még ötletetek a sál témához? Segítsünk mindenkinek, mondd el a tapasztalatodat.

 

Share This