egy érdekes tanulmány:

Az öltözködés pszichológiája az olimpiai sikeresség tükrében

 Richard Wiseman

Az Egyesült Királyság csapatának színvilága hozza majd a legtöbb érmet? A mondás szerint a ruha öltözteti az embert. De vajon arra is van hatása, hogy mely sportolók viszik haza nyáron az érmeket az Olimpiáról? Annak, ahogyan öltözködünk meglepő módon drámai hatása van gondolkodásunkra és viselkedésünkre, ráadásul egy kutatás szerint ez különösen igaz a sporttal kapcsolatban

A magyar csapat 2012-es olimpiai formaruhája. A kalotaszegi motívumokkal díszített öltözékeket az Innoé Design készítette.

A Cornell Egyetemen dolgozó Mark Frank azt feltételezte, hogy pusztán az, hogy egy sportoló sötét ruhát visel, meghatározza agresszívebb versenyzését. Elgondolásának ellenőrzése érdekében áttanulmányozta a nemzeti futball és hoki válogatott eredményeit, összehasonlítva a csapatok által elkövetett szabálytalanságokat. Azt találta, hogy a fekete ruhát viselő csapatokat különösen barátságtalan viselkedés jellemzi.

Feltételezve, hogy az agresszív játékosok a sötét mezt viselő csapatokat választják, újabb vizsgálatot végzett. Önkénteseket véletlenszerűen két csoportra osztott, majd az egyik csapatot feketébe, a másikat fehérbe öltöztette. Ezt követően minden önkéntesnek megmutatta két különböző játék leírását azt kérve, hogy válasszák ki a számukra szimpatikusabbat. Azt találta, hogy a sötét mezt viselő önkéntesek nagyobb valószínűséggel választották a harciasabb játékot.

A piros színről általában a dominanciára és a fontosságra asszociálunk. Russel Hill, a Durham Egyetem antropológusa kezdte vizsgálni azt, vajon a pirosba öltözött sportolók legyőzik-e társaikat. Olimpián szereplő ökölvívók és birkózók eredményeit elemezte, akik véletlenszerűen öltöztek piros színű mezbe. Az eredmény ismét figyelemreméltó volt. Mindkét sportágban egyértelmű trend mutatkozott: a győztesek pirosat viseltek.

Ezt követően Hill az angol futball kluboknak szentelte figyelmét. Azokra a klubokra fókuszált, melyek 1947 óta folyamatosan a felső három osztályban szerepeltek. Meghatározta valamennyi csapat mezének domináns színét, majd megvizsgálta, hogy milyen arányban nyertek hazai pályán az érintett csapatok. Ismét kitűnt a hatalom színe, a pirosban játszó csapatok gyakrabban nyertek világosban játszó társaiknál. Érdekességképpen, a hatás nem érvényesült olyan esetekben, amikor a mez sokszínű volt.

Az angol olimpiai csapat sportruhája,középen: Stella McCartney

Ezek szerint az Egyesült Királyság csapata nyerő színeket visel majd? Stella McCartney két évet töltött a nemzeti olimpiai mez megalkotásával, minimalizálva a piros és fekete színek használatát, inkább a fehérre és a kékre szavazott. A ruhákat azonban sokkal inkább azért érte támadás, mert nem patrióták, semmint azért, mert szembe mennek a teljesítményre ható színeket illető kutatási eredményekkel.

A legmagasabb szintű versenyek során a sportolóknak minden létező támogatásra szükségük van, még az olyan egyszerűekre is, mint hogy a megfelelő színű ruha különbséget eredményezhet abban, viselőjük éremmel vagy üres kézzel megy-e haza.

Forrás: http://www.guardian.co.uk/science/shortcuts/2012/jul/01/psychology-dressing-olympic-success</p><P>

Share This